JIŘÍ
JURDA
UMĚLECKÉ
KOVÁŘSTVÍ - ZÁMEČNICTVÍ

Kontakt

Umělecké kovářství a zámečnictví
Jiří Jurda

 

Na zábraní 158/11
Přerov IV-Kozlovice
750 02

 

+420 777 057 163
jiri@jurda.net

kovane zezlo

Posláním projektu KOV VE MĚSTĚ je představit umělecké kovářství v exteriéru historického města Lipník nad Bečvou. Koná se vždy v turistické sezóně od června do října, kdy do města zavíta nejvíc návštěvníků. Od prvního ročníku je kurátorkou výstav paní Marcela Kleckerová, pořadatelem město Lipník nad Bečvou, partnerem Muzeum Komenského Přerov a významným finančním podporovatelem Olomoucký kraj.

Předchozí ročníky Kovu ve městě měly různá témata: prezentace tvorby na Helfštýně (2005 - 2007), výtvarné vyjádření konfrontace umění s veřejným prostorem (Kovový projekt 2008), autorská prezentace dvou významných osobností (Krbálek - Tasovský 2009), umělecké kovářství v pojetí nastupující generace (studenti Ave Art 2010).

Rok 2011 je v Lipníku rokem kovářským: oslava 30. Hefaistonu a 5. výročí vstupu města Lipník nad Bečvou společně s hradem Helfštýnem do Kruhu evropských kovářských měst, v roce 2011 hostíme mezinárodní konferenci tohoto evropského spolku. Proto se Lipník nad Bečvou od 18. června do 31. října 2011 stal výkladní skříní českého uměleckého kovářství.

Na 7. ročníku Kovu ve městě vystavovali zakladatelé Hefaistonu a účastníci 1. ročníku: Pavel Tasovský, Roman Studený, Oldřich Bartošek, Radomír Bárta, Milan Polián, Jiří Jurda a další. Zesnulého "papeže uměleckých kovářů" mistra Alfreda Habermanna zastupovala jeho dcera Christine Habermann von Hoch. Z hradu Helfštýna zapůjčil partner výstavy Muzeum Komenského Přerov něktrá dílá českých kovářů, vykovaná v průběhu 22 ročníků Kovářského fóra. Jsou to plastiky autorů Ilji Běhala, Jiřího Běhala, Milana Michny, Karla Bureše, Poldi Habermanna, Jaroslava Garguláka, Ivana Šumného, Vlastimila Šmatelky, Igora Kitzberga a dalších. Velkou část expozice zapůjčila ze své sbírky Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola v Turnově (SUPŠ Turnov), která stála při vzniku prvního Hefaistonu a s Helfštýnem úzce spolupracuje dosud. Jsou to studenské práce absolventů školy. Mnoho exponátů poskytli pro výstavu přímo ze svých sbírek oslovení kováři-zakladatelé i jejich rodinní následovníci (Jiří Jurda ml., Pavel Tasovský ml., Vladan Běhal).

Další informace: Kov ve městě - zahájen!, Kov ve městě VII. - kovové putování, www.lipniknadbecvou.eu

Copyright © 2013 UMĚLECKÉ KOVÁŘSTVÍ A ZÁMEČNICTVÍ JIŘÍ JURDA - All Rights Reserved.

Powered by Joomla | Designed by MJ